Ukupan fond za nagrade je 93.000EUR (700.000HRK), a žiri je odlučio da ih dodeli ovim projektima:

  • 26.600EUR (200.000HRK) za Astronomsko društvo Višnjan za projekat "HT Campus" koji će organizovati naučno-tehnološki prostor za učenike koji svoja istraživanja ne mogu da sprovode u školama,
  • 40.000EUR (300.000HRK) Institutu za razvoj i inovativnost mladih za projekat” “Napredne internet of things tehnologije” u hrvatskim školama. Projekat podrazumeva i donaciju opreme neophodne za osnovne i napredne STEM mentorske obuke u skoro 100 institucija,
  • 26.600EUR (200.000HRK) je dodeljeno projektu “Prva hrvatska punionica vodika” Fakulteta za inženjerstvo i brodogradnju Sveučilišta u Zagrebu, koja je zasnovana na zelenoj tehnologiji koja koristi sunčevu svetlost da bi proizvela alternativna goriva, u ovom slučaju - vodonik.

"Ponosni smo na uspjehe koje postižemo, od kojih je zadnje ono učenika i mentora Višnjanske škole astronomije ovog ljeta kada su otkrili deset asteroida u Sunčevu sustavu, za što su dobili globalnu potvrdu Centra za mala tijela Međunarodne astronomske unije. Smatram da je to nevjerojatno otkriće, koje bi bez podrške i investicija u opremu teško bilo moguće. Hrvatski Telekom je kompanija koja je u svim svojim aktivnostima strateški usmjerena na STEM područje, koje smo prepoznali kao ključno za ulaganje u budućnost cijelog društva. Već drugu godinu zaredom sredstva iz programa Zajedno smo jači usmjeravamo u konkretne projekte koji omogućavaju djeci da se upoznaju sa znanošću na zabavan i praktičan način", istakla je Nina Išek Međugorac, direktorka korporativnih komunikacija HT-a.

Kompanija je rešila da strateški ulaže u rano obrazovanje dece kako bi popularizovala STEM u Hrvatskoj i uticala na razvoj budućih eksperata u oblastima interneta stvari (IoT), machine to machine komunikacije, big data, virtuelne realnosti (VR) i veštačke inteligencije (AI).

Top